Ponieważ pompy ciepła nie zużywają paliwa, nie powodują również emisji CO2 na miejscu, przyczyniając się tym samym do globalnej ochrony środowiska. Dzięki swojej wysokiej wydajności pompy ciepła oszczędzają znaczne ilości gazów cieplarnianych. Ponieważ działają bez procesów spalania, nie produkują szkodliwych dla klimatu gazów ani cząstek sadzy, pomagając chronić ograniczone zasoby.
Pompa ciepła jest jedynym systemem grzewczym, który dzięki transformacji energetycznej w sektorze elektrycznym staje się coraz bardziej ekologiczny.